Formuła 2

Formuła 1 – często nazywana jest królową sportów motorowych. Jednak fani mogą również śledzić poczynania zawodników startujących w Formule 3, czy też Formule 4. Nie tylko F1
Zdecydowanie najbardziej popularnym na świecie sportem motorowym jest Formuła 1. Jednak zawodnicy uczestniczą również w innych kategoriach rajdów, które stanowią swego rodzaju drogę do występów w Formule 1. Dawniej rolę „zaplecza” dla niej stanowiła utworzona w roku 1948, Formuła 2. Teraz młodsi kierowcy koncentrują się głównie na występach w Formule 3 i Formule 4. Dobre i efektowne występy mogą bowiem zaowocować przejściem o szczebel wyżej, a nawet próbami startów w Formule 1. A dla wszystkich zawodników jest to ogromne wyróżnienie.

Formuła 2

Początki Formuły 2 datuje się na 1948 rok. Niemal od samego początku była ona „zapleczem” dla Formuły 1. W latach 1961-1963 zrealizowano pomysł zastąpienia Formuły 2, przez tzw. Formułę Junior. Jednak organizatorzy uznali bardzo szybko, że pomysł ten jest chybiony i lepiej powrócić do starego systemu wyścigów. Z czasem wyścigi Formuły 2 nabrały ogromnego prestiżu. Stało się tak głównie za sprawą dwóch ważnych decyzji. Pierwszą było wprowadzenie do ścigania samochodów, których pojemność silnika wynosiła 1.6 litra. Miało to miejsce w roku 1967. Dokładnie 5 lat później znów zmieniono parametry techniczne aut i do wyścigów przystąpiły pojazdy o pojemności silnika wynoszącej 2 litry. Warto zaznaczyć, że zasady te obowiązywały do końca istnienia Formuły 2, czyli do roku 1984.
Ostatnie lata Formuły 2 to niestety systematyczny spadek zainteresowania tymi wyścigami. Ostatecznie w roku 1984 podjęto decyzję o jej zlikwidowaniu. Postanowiono zastąpić ją Formułą 3000. Głównym powodem były względy finansowe. Organizacja wyścigów, a także koszty utrzymania drużyn i pojazdów pochłaniały ogromne koszty. Tym samym wiele zespołów musiało po prostu wycofać się z tych rozgrywek.
W roku 2009 Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) ogłosiła wielki powrót Formuły 2. Niestety był on wyjątkowo krótki. W roku 2012 zadecydowano bowiem o ponownym zawieszeniu rywalizacji. Zawodnicy zmagali się zatem w tych wyścigach zaledwie przez 4 sezony (2009-2012).

Formuła 3000

Formuła 3000 zastąpiła na blisko 20 lat, Formułę 2. Wyścigi tej kategorii odbywały się bowiem w latach 1985-2004. Udział w Formule 3000 miał być dla zespołów znacznie mniej kosztowny, niż miało to miejsce w przypadku jej poprzedniczki. Okazało się wówczas, że jest to pomysł trafiony. Podobnie jak w przypadku rywalizacji w Formule 2, startując w Formule 3000 można było bezpośrednio „przeskoczyć” do najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Mistrzami Formuły 3000 byli m.in. przyszli kierowcy startujący w Formule 1. Wśród nich można wymienić kierowców takich jak chociażby: Kolumbijczyk – Juan Pablo Montoya, Niemiec – Nick Heidfeld, Francuz – Sebastien Bourdais, czy też Włoch – Vitantonio Luzzi.
Niestety wraz z początkiem XXI wieku zaczął postępować powolny kryzys zawodów tej kategorii. Dlatego też Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) podjęła decyzję o likwidacji Formuły 3000. Postanowiono zastąpić ją nowym cyklem wyścigów, które nazwano GP2.

Formuła 3

Formuła 3 jest kolejną kategorią wyścigów samochodowych, które organizowane są każdego roku, niemal na wszystkich kontynentach. Niestety za udział w tych zawodach trzeba na ogół zapłacić ogromne kwoty. Często sięgają one kilkuset tysięcy funtów. Stąd też najczęściej w Formule 3 startują początkujący zawodowcy, nie zaś juniorzy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo dużo kierowców, którzy mają za sobą chociażby najkrótszy epizod w Formule 3, ściga się obecnie w wyścigach Formuły 1.
Początki Formuły 3 datuje się na lata 50-te XX wieku. Obecnie istnieje 9 serii, wśród których można wymienić: Europejską Formułę 3, Japońską Formułę 3, Austriacką Formułę 3, Brazylijską Formułę 3, Brytyjską Formułę 3, Euroformulę, MotorSport Vision Formulę oraz Szwajcarską Formułę 3. W przeszłości istniało jeszcze wiele innych serii należących do Formuły 3, lecz znaczna część z nich została zlikwidowana. Jedną z nich była prestiżowa Formuła 3 Euro Series, w której jeździli tacy zawodnicy jak choćby: Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Jules Bianchi, Adrian Sutil, Nico Hulkenberg, Roman Grosjean, czy też Valtteri Bottas.

Formuła 4

Formuła 4 została stworzona, gdyż Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) postanowiła ułatwić przejście młodym zawodnikom z wyścigów kartingowych, do startów w bardziej profesjonalnej Formule 3.
W Europie istnieją 4 serie Formuły 4. Włoska Formuła 4, która rozgrywana jest na Półwyspie Apenińskim, Formuła MSA w Wielkiej Brytanii, Formuła 4 ADAC w Niemczech oraz Formuła 4 SM w czasie której zawodnicy ścigają się w Rosji, Finlandii i Estonii.
Jak sytuacja wygląda na innych kontynentach? Otóż w Azji młodzi kierowcy rywalizują w Japońskiej Formule 4, a także w Chińskiej Formule 4. Na Południowoamerykańską Formułę 4 składają się wyścigi, które organizowane są w Brazylii, Argentynie oraz w Urugwaju. Także Australia posiada swoją własną Formułę 4.

Co prawda najbardziej interesująca jest rywalizacja kierowców w Formule 1, jednak warto również śledzić poczynania w wyścigach, które odbywają się w ramach Formuły 3, Formuły 4, czy też Formuły 3000. Kto wie, czy to bowiem nie na oczach tysięcy fanów rodzi się kolejny, przyszły mistrz świata królowej sportów motorowych.