Najlepsi z najlepszych

Najlepsi z najlepszych

Najwięksi kierowcy F1 – to zawodnicy, którzy dzięki swojej bogatej karierze za kierownicą bolidów Formuły 1, przeszli do historii jako legendy tego sportu. Najwięksi kierowcy F1
Kierowcy formuły 1 to wg wielu najlepiej wyszkoleni kierowcy na świecie. Ich umiejętności w prowadzeniu bolidów są olbrzymie. Prawdziwy kunszt pokazują na torach, w czasie wyścigów. Najlepsi z nich kilkukrotnie sięgali po prestiżowy tytuł mistrza świata.

Najlepsi z najlepszych

Historia Formuły 1 sięga roku 1950. Wówczas, na torze Silverstone Circuit w Anglii został rozegrany pierwszy wyścig, którego triumfatorem okazał się Giuseppe Farina. W czasie przeszło 65 lat ścigania, na torach pojawiali się zawodnicy, którzy przez długie lata byli wręcz nie do pokonania i tytuł mistrza świata zdobywali kilka razy. Rekordzistą pod tym względem jest Niemiec Michael Schumacher, który na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej stawał aż 7 razy. Drugie miejsce przypada Argentyńczykowi, Juanowi Manuelowi Fangio 5-cio krotnemu mistrzowi świata. Po 4 triumfy mają na swoim koncie Francuz Alain Prost i Niemiec Sebastian Vettel.

Michael Schumacher

Bez wątpienia za najlepszego kierowcę wszechczasów uznaje się Michaela Schumachera. Zawodnik urodzony 3 stycznia 1969 roku w niemieckim Hurth, zadebiutował w Formule 1 w roku 1991. Wówczas zastąpił w Grand Prix Belgii kierowcę zespołu Jordan – Bertranda Gachota. Następnie kontynuował karierę jeżdżąc dla stajni Benneton Formula Ltd. Z tą drużyną wywalczył 2 tytuły mistrza świata, w roku 1994 i 1995. Ostatecznie po zdobyciu drugiego tytułu, zmienił Benneton na zespół Ferrari. W barwach teamu z Maranello sięgał aż 5 razy po tytuł mistrza świata. W latach 2000-2004 nieprzerwanie stawał na najwyższym stopniu podium. W roku 2006 postanowił ostatecznie zakończyć sportową karierę. Dlatego tak wielkim zaskoczeniem była decyzja jaką Michael Schumacher ogłosił w roku 2009. Wielokrotny mistrz powrócił do ścigania i związał się ze stajnią Mercedes. Jednak 3 kolejne lata nie były dla Niemca zbyt udane. Bowiem w klasyfikacji generalnej zajmował dopiero 9, 8 i 13 miejsce. W czasie swojej bogatej kariery, Michael Schumacher wygrywał pojedyncze wyścigi aż 91 razy, co jest do dziś niepobitym rekordem. Ponadto do niego należy rekord wygranych zawodów, w czasie jednego sezonu. W roku 2004, triumfował on bowiem aż 13 razy.

Juan Manuel Fangio

Juan Manuel Fangio urodził się 24 czerwca 1911 roku w Balcarce. Argentyńczyk w Formule 1 występował 2-krotnie. Po raz pierwszy w latach 1950-1951, a następnie w latach 1953-1958. Prowadził pojazdy marki Alfa Romeo, Ferrari, Maserati oraz Mercedes. Łącznie wywalczył aż 5 tytułów mistrza świata i wciąż zajmuje 2 miejsce na liście najlepszych kierowców w historii tego sportu. Co ciekawe, swój ostatni tytuł zdobył w wieku 46 lat, co czyni go najstarszym zawodnikiem, jakiemu udała się ta sztuka. Warto też dodać, że w czasie swojej dość krótkiej kariery wywalczył jeszcze 2 wicemistrzostwa świata. Tym samym nigdy nie schodził z podium końcowej klasyfikacji w latach 1950-1957. Juan Manuel Fangio zmarł 17 lipca 1995 roku w Buenos Aires.

Alain Prost

Francuz urodzony 24 lutego 1955 roku, w miejscowości Lorette, początkowo nie wykazywał większego zainteresowania sportami motorowymi. Jako młody chłopak zdecydowanie bardziej był zafascynowany piłką nożną i marzył o tym, aby zostać profesjonalnym zawodnikiem. Dopiero w wieku 14 lat spróbował swoich sił w kartingu i tak rozpoczęła się jego kariera jako rajdowca. W roku 1980 zadebiutował w Formule 1. Ścigał się przez kolejnych 13 sezonów reprezentując barwy zespołów: McLaren-Ford, Renault, Ferrari i Williams. Zdobył 4 tytuły mistrza świata. Miało to miejsce w latach 1985, 1986, 1989 i 1993. Łącznie wygrał 51 wyścigów. Za swoje wybitne osiągnięcia wręczono mu prestiżowe odznaczenia. W roku 1985 został mianowany Kawalerem Legii Honorowej, a 8 lat później otrzymał Oficerski Order Imperium Brytyjskiego. Oprócz tych wyróżnień, Alain Prost otrzymał tytuł Kawalera Orderu Krzyża Południa.

Sebastian Vettel

W roku 2005 na torach Formuły 1 pojawił się młody Niemiec Sebastian Vettel. Urodzony 3 lipca 1987 roku w Heppenheim zawodnik początkowo startował jako kierowca testowy zespołów Williams i BMW Sauber. W roku 2007 zgodził się na rolę trzeciego kierowcy w niemieckim zespole i w jednym z wyścigów zastąpił Roberta Kubicę – ówczesnego kierowcę BMW Sauber. Następnie Sebastian Vettel związał się ze stajnią Toro Rosso. W sezonie 2008 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Grand Prix Włoch. Następnie zawodnik został zakontraktowany przez team Red Bull Racing. W czasie 6 sezonów, Niemiec zdobył 4 tytuły mistrza świata. W latach 2010-2013 nieprzerwanie stawał na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej kierowców. Mimo bardzo dobrych występów w austriackim zespole, Sebastian Vettel w roku 2015 związał się z teamem Ferrari. Warto zaznaczyć, że urodzony w Heppenheim zawodnik, jest najmłodszym kierowcą w historii, któremu udało się zdobyć punkty w wyścigu Formuły 1. Dokonał tego w roku 2007, podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych, kiedy to zastępował Roberta Kubicę. Sebastian Vettel miał wówczas 19 lat i 349 dni.

Pozostałe legendy

Wymieniając najlepszych kierowców Formuły 1 w historii, nie można zapominać również o takich gwiazdach, jakimi byli Brazylijczycy: Ayrton Senna, Nelson Piquet i Emerson Fittipaldi, Austriak Niki Lauda i Brytyjczycy: Graham Hill, Jackie Stewart. Każdy z nich ma olbrzymi wkład w rozwój i rozsławienie tego sportu na całym świecie.

Zawodnicy startujący w wyścigach Formuły 1 to bez wątpienia najlepsi kierowcy na świecie. Prawdziwi fachowcy, których wyróżnia profesjonalizm i doświadczenie. Oglądanie ich w czasie zawodów jest prawdziwą przyjemnością.