Tory F1

Tory F1 – są to obiekty, na których rozgrywane są zawody z cyklu Formuły 1. Z racji na globalny zasięg tego sportu, znajdują się one na wszystkich kontynentach. Tory F1
Wiele osób fascynuje się Formułą 1. Są to bowiem najbardziej prestiżowe wyścigi samochodowe na świecie. Biorą w nich udział kierowcy z różnych krajów, zaś zawody rozgrywane są na wszystkich kontynentach. Jednak Formuła 1 to nie tylko zawodnicy oraz niezwykłe bolidy. To także specjalne przystosowane do tego typu wyścigów tory.

Pierwszy wyścig

Torem, na którym odbył się pierwszy wyścig Formuły 1 był obiekt Silverstone Circuit. Triumfował na nim legendarny kierowca Giuseppe Sarina, który jechał pojazdem Alfa Romeo. Początkowo zawody rozgrywane były tylko i wyłącznie w Europie, jednak z czasem nowe tory zaczęto budować w wielu innych miastach, na różnych kontynentach.

Oficjalnie pierwszy start w zawodach Formuły 1 odbył się w roku 1950. Do roku 2016 zawody rozegrano łącznie na aż 71 obiektach. Najwięcej razy zawodnicy ścigali się na Autodromo Nazionale di Monza, znajdującym się w pobliżu Mediolanu. Wyścig na tym obiekcie nie odbył się tylko w roku 1980.

Rodzaje torów

Wielu osobom wydaje się, że wszystkie tory na których rozgrywane są wyścigi Formuły 1 są do siebie podobne. Nic bardziej mylnego. Każdy tor posiada swoją specyfikę i swój własny, niepowtarzalny klimat. Ogólnie jednak można podzielić je na 3 zasadnicze rodzaje. Pierwszym z nich jest tor uliczny. Wówczas wyścig odbywa się na zamkniętych ulicach miasta. Najsłynniejsze zawody tego typu to Grand Prix Monaco. Drugim rodzajem torów są tzw. tory stałe. Jest to obiekt zamknięty, na którym odbywają się tylko i wyłącznie wyścigi. Tego typu miejsca zdecydowanie dominują w całym kalendarzu Formuły 1. Przykładem toru zamkniętego może być chociażby Hungaroring w Budapeszcie, czy też Sepang International Circuit w Malezji. Ostatnim rodzajem tego typu obiektów są tory mieszane. W czasie takiego wyścigu wykorzystywany jest zarówno sam tor, jak i ulice miasta, w którym odbywają się zawody.

Nowe tory

Zawody Formuły 1 jest to wyjątkowo prestiżowa impreza, dlatego coraz więcej państw chce, aby organizować tego typu wyścigi u siebie. Nawet jeśli któryś tor wypadnie z kalendarza na dany rok, to z reguły organizatorzy robią wszystko co możliwe, aby zawodnicy wrócili z powrotem do ścigania w tym miejscu.
Obecnie w kalendarzu Formuły 1 odbywa się ok. 20 wyścigów w całym sezonie, który trwa od marca do listopada. Tym samym nie jest możliwe, aby zawodnicy ścigali się na wszystkich obiektach. O ile niektóre z nich mają pewne miejsce w kalendarzu, to w niektórych przypadkach następują przetasowania.
Organizatorzy zawodów dbają o to, aby zarówno zawodnicy, jak i kibice mogli doświadczać nowych wrażeń. Dlatego też co pewien czas zmienia się destynacje zawodów, aby Formuła 1 stała się sportem nr 1 na całym świecie. W roku 2017 zawody o Grand Prix Europy odbędą się na nowym torze ulicznym w stolicy Azerbejdżanu. Baku Street Circuit będzie to kolejny wyścig uliczny. Sam obiekt ma długość 6,006 km.
W niedalekiej przyszłości powinien pojawić się w kalendarzu kolejny uliczny wyścig rozgrywany w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w stanie New Jersey. Port Imperial Street Circuit położony jest pomiędzy miejscowościami Weehawken i West New York. Długość toru to z kolei 5,101 km.

Najsłynniejsze obiekty

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który tor Formuły 1 jest najsłynniejszy, który najpiękniejszy, a na którym najlepiej prowadzi się bolid. Na pewno istnieje kilka obiektów budzących największy respekt, zarówno wśród zawodników, jak i wśród kibiców.
Na pewno jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów jest Grand Prix Monaco. Ściganie po wąskich uliczkach księstwa wymaga nie lada umiejętności. Innymi dobrze znanymi obiektami w Europie są wcześniej wspomniane: najstarszy brytyjski Silverstone Circuit oraz słynna „świątynia prędkości”, czyli Autodromo Nazionale di Monza. Warto również wspomnieć o Hungaroringu, na którym zawody Formuły 1 odbywają się nieprzerwanie od 1986 roku.
Z kolei do najbardziej znanych obiektów położonych poza Europą, należą: tor Albert Park w Melbourne, na którym z reguły rozpoczyna się sezon Formuły 1, a także Interlagos (Autodromo Jose Carlos Pace), który znajduje się w Sao Paulo, w Brazylii. Do niedawna na tym obiekcie rozgrywano ostatni wyścig Formuły 1 w sezonie, a także odbywały się tam dekoracje zwycięzców.

Tory Formuły 1 to jedne z najbardziej prestiżowych obiektów, na których odbywają się wyścigi. Każdy z nich ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Warto choć raz w życiu odwiedzić takie miejsce i poczuć atmosferę, która towarzyszy zawodom Formuły 1.